Local SEO Nedir? (Hiç Bilmeyenler İçin )

LOCAL SEO (YEREL SEO)

local seo nedirSEO, açılımı ile search engine optimization ve türkçe çevirisi ile de arama motoru optimizasyonu anlamına geliyor. Peki nedir bu SEO? Nasıl Yapılır? Neden sürekli karşımıza çıkıyor? Ben ufak bir firmayım bana ne faydası olur? SEO hakkında hiç bir şey bilmiyorum ve ne olduğunu öğrenmek istiyorum diyorsanız bu makaleyi tam da size göre hazırlıyoruz. Ancak bu makalemizde SEO'dan ziyade Local SEO konusu üzerine basite indirgenmiş bir makale okuyacaksınız. Önce bir SEO'nun ne olduğuna bakalım daha sonra da Local SEO konusuna geçelim.

SEO Nedir?

Önce teknik dille SEO'nun ne olduğuna bakalım daha sonra da herkesin anlayacağı şekilde SEO'ya bakalım.

Arama motorları bir düzene ve belirli standartlara göre sıralama belirler. Bu standartlara uyan siteler sıralamalarda ilk sayfada çıkar. SEO, arama motorlarına optimize olmak anlamına gelir yani Google sıralama belirlerken bir takım protokolleri izler ve bu protokollere göre sıralama belirler böylece Google ortaya çıkar.

Şimdi sade şekilde SEO'ya bakalım. Bir insan bir hizmet almak istiyor ve bu hizmet sandalye olsun. Kişi Google'da arama yaparken sandalye diye arar. Ve Google da sıralamayı bu aramaya en uygun olan sitelere göre belirler ve yapar.

sandalye google
Local SEO Örneği

Tamam da SEO'nun bana ne faydası var? İşte bu soruya verilecek en güzel cevap ise şudur. İnsanlar Google'da sandalye diye aradığı zaman çıkan ilk sayfadaki sitelere giriyor ve ikinci sayfaya geçen insan sayısı neredeyse %5 bile değil. Bu demek oluyor ki ilk sayfada olan siteler ziyaretçiyi çekiyor ve bu sayede de daha fazla müşteri elde ediyor ve sonuç olarak daha fazla kazanç elde ediyor. İşte en basit dille SEO budur.

Fiyatları öğrenmek için SEO fiyatlarını sayfasına bakabilirsiniz.

Local SEO Nedir?

Local SEO ise aynı SEO mantığında olduğu gibi arama motorlarına entegre olmaktır ama burada aramalar Local'e indirgendiği için işin içine konum ve harita da giriyor ve genel SEO'ya göre Local SEO biraz daha ince çalışma gerektirir.

Bir örnekle Local SEO'yu anlatalım. Bir kişi Erzurum'da ve canı cağ kebap istedi. Bu kişi cağ kebap yiyeceği yerleri görmek için Google'da arama yapar. Ve sonuçlar listelenir.

Bursa'da bulunan Bursa SEO firmalarını da öğrenebilirsiniz.

erzurum cağ kebap
Local SEO Örneği

Çıkan sıralamadaki sitelere göre fikri şekillenir ve önceliği ilk sayfadaki firmalara verir. Böylece ilk sayfada sitesi bulunan firmalara daha fazla müşteri kazanmış olur. İşte en basit dille Local SEO'da budur.

Google My Business

Google işletmeler için bir programını duyurmuştu. Bu programın adı Google My Business. Bu program ile işletmenizi Google'a kayıt ediyorsunuz. Bunun profesyonel biçimde yapılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres: https://www.google.com/business/

Local SEO İçin Yapılacak Eklemeler Nelerdir?

 1. Google Maps : Google Maps'i web sitenizin alt bölümünde bulundurmak yada iletişim sayfanızda bulundurmak sitenize artı bir değer katacaktır ve kullanıcı açısından da güven kazandırmanızı sağlayacaktır.
 2. İş yeri adresi : İş yerinizin adresini web sitenizde görünmesini sağlamak tamamen kurumsal bir hava kaymanıza yardımcı olacaktır ve kullanıcıların kurumsal yapıda olmanızı önemsediğini belirtmek isterim.
 3. Çalışma saatleri : Kullanıcıları yaklaşık %40'ı bir iş yerinin ne zaman açılıp kapandığını araştırdığını biliyor muydunuz?
 4. İş yeri adresini bulmaya yardımcı bilgiler : İşyerinize kullanıcıların ulaşmasını sağlayacak otobüs, mero, taksi, vapur gibi alternatiflerin belirtilmesi faydalı olacaktır.

Local SEO ile müşterilerinizin online alandan gerçek alana ulaşmasında önemli bir aracı olduğunu biliyor muydunuz? Lokasyonunuzu arama motorlarında görünür hale getirelim ve ulaşılır olun.

Google Maps'i kesinlikle sitenize eklemelisiniz. Örnek;

Google Maps Siteye Nasıl Eklenir?

1- https://www.google.com.tr/maps?source=tldsi&hl=tr'e girin.

2- Arama kutusunda işletmenizi arayın.

google maps

3- Açılan ekranda paylaş butonuna tıklayın.

google maps

4- Haritayı yerleştiri seçin ve kodu web sitende haritanın göünmesini istediğiniz yere ekleyim.

google maps

Local SEO İçin Neler Yapılabilir?

  • Site haritası oluşturma
  • Adresinizi kullanıcının doğru anlayacağı ve kolay ulaşacağı biçimde ekleyin
  • Firma açılış saatini kesinlikle yazın
  • Google Maps'e ekleyin
  • Çevrenizdeki büyük iş yerlerinden bahsedin

Local SEO İçin Gereken Kod;

 

Firma adı

 

 

Adres

 

Şehir

,

İlçe

 

Posta kodu

Telefon numarası

 

LOCAL SEO (YEREL SEO) SİNYAL ANALİZLERİ

local seo

 

(Moz'dan alınmıştır.)

Local SEO ve İşletme Kayıtları

 1. Rakip analizi
 2. Kelime Analizi
 3. Arama sonuçları
 4. Sosyal medya katılımı
 5. İçerik gönderme araçları
 6. Backlink kalite kontrolü
 7. Rakip backlink analizi
 8. Açılış sayfası optimizasyonu
 9. Web sitesi SEO denetimi
 10. Site haritası oluşturucu
 11. Dahili bağlantı denetimi ve optimizasyonu

Yerel SEO


Yerel aramaların çoğunluğu mobil aramalardan oluşuyor. Yerel SEO, işletmenizin aramalarda öne çıkmasına yardımcı olabilir. Firma adı, adres ve telefon numarası ve müşteri yorumları gibi yerel sıralama faktörlerinin organik sonuçların üst kısmına yükselmesinde ciddi katkı sağlar. Yerel SEO için yeni iseniz, yerel arama pazarlamanın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Yerel arama pazarlaması hakkında detaylı makalemiz yakında sitemizde yayında olacak.

Yerel SEO İle İlerleme

Yerel arama, kullanıcıların yerel işletme listelerinin yapısal bir veritabanına karşı coğrafi olarak kısıtlı arama yapmalarını sağlayan uzmanlaşmış internet arama motorlarının kullanılmasıdır. Tipik yerel arama sorguları, yalnızca site ziyaretçisinin "ne" ne (anahtar kelimeler, bir işletme kategorisi veya bir tüketici ürününün adı gibi) "ne" olduğu hakkında değil, aynı zamanda bir sokak adresi, şehir adı gibi "nerede" bilgileri de içerir , Posta kodu veya enlem ve boylam gibi coğrafi koordinatlar. Yerel aramalara örnek olarak "Bursa otelleri", "Ankara restoranları" ve "Antalya araba kiralama" sayılabilir. 

Yerel araştırmanın öneminin arttığını ve büyümeye devam edeceği belli oldu. Google sonuçları kullanıcı konumuna göre değişir. Google, konumu IP adresine göre tanır ve yerel sonuçları arama sayfalarının en üstüne koyar. Arama terimlerine bir yer eklemek gerekli değildir. Yerel arama (ve Google My Business) içindeki bölgesel sonuçlar bile kullanıcı konumuna göre ayarlanır. Bu sonuçların düzenli sonuç sayfalarına entegrasyonu özellikle dikkat çekicidir ve kullanıcılar genelde sonuçlarla karşılaştırıldığında yerel sonuçlar üzerinde orantısız bir şekilde ilerler. Bu nedenle, kuruluşların SEO stratejileri ve taktiklerindeki bu gelişmelere uyum sağlamaları şarttır. Şirketler, kendilerini ve ürünlerini yerel olarak bulmayı kolaylaştırmalı ve yerel arama terimleri veya dikey dizinler içeren aramalar için web sayfalarını optimize etmelidir. Bu şekilde şirketler, web sitelerinin yerel veya bölgesel aramalarda sıralamalarını artırabilir. Ayrıca restoranlar, araba kiralama şirketleri ve sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere bazı şirketler veya kuruluşlar, bu yerelin daha da önem taşıdığını görecektir.

SSL

SSL sertifikası web sitenize güvenli damgası koyar ve web sitenizin güvenliğini sağlar.

WordPress Local SEO Eklentisi

WordPress dünyanın en çok kullanılan web site alt yapısıdır. Web sitesi edinmek isteyenlere ve web sitesi sahiplerine kolaylık sağlar ve böylece kod bilgisi olmaksızın web sitesi sahibi olabilirsiniz.

WordPress Local SEO eklentisi ile gerekli bilgileri sitenize ekleyebilirsiniz.

Eklentinin orijinal adı: Local SEO and Business Listings

Eklenti sahibi: Rob Gelhausen

(Eklenti hakkında detaylı bilgi edinmek için eklenti sayfasına bakabilirsiniz.) 

 

WordPress Local SEO eklentisi indir.

Yoast WordPress Local SEO Eklentisi

Şirket web sitenizin yerel aramalarda Google'da en üst sırada yer aldığından emin olmak ister misiniz? Şehrinizdeki müşteriler tarafından bulunmak ister misiniz? Konumunuzu ve çalışma saatlerinizi web sitenize kolayca ekleyerek sitenizin kullanışlılığını artırmak ister misiniz?

WordPress için Local SEO eklentisi, web sitenizi, yerel aramalar için Google'da daha üst sıraya yerleştirecek bir şekilde ayarlamanıza yardımcı olur. Bunun üzerine, web sitenizin iletişim sayfasının kullanılabilirliğini büyük ölçüde geliştirir.

Satın Al

86 thoughts on “Local SEO Nedir? (Hiç Bilmeyenler İçin )”

 1. local seo kavramını anlamak için kim bilir bu kaçıncı makalem, hiçbirisi bu kadar sade ve anlaşılır değildi. çok teşekkürler. wordpress seo konusunda da sizden yazılar bekliyoruz

  1. İnceliğiniz için teşekkür ederiz Aykut Bey. Daha faydalı olmak için bilgilendirici makaleler yayınlamaya devam edeceğiz.

  1. Merhaba, istenilen bilgileri eksiksiz vererek Google’a doğru yol göstermiş olunur. Daha faydalı ve hızlı dönüş alınabilir.

 2. SEO çalışmaları genelde Türkçe arama yapan tüm kullanıcıları hedefler iken, yerel işletmeler için sadece kendi şehirlerinde veya ilçelerindeki potansiyel müşterileri hedefleyen local yani yerel SEO çalışmaları ile başarılı olmak daha kolay gözüküyor. Detaylı anlatım ve bu mini lokal SEO rehberi için teşekkürler.

 3. İstanbul Mezar Yapım İşleri’nin faaliyet konularından birisi olan mezar alt ve üst yapımı İstanbul genelinde ki tüm mezarlıklarda devam etmektedir. İstanbul’un bütün mezarlıklarında sevdiklerinize ait ebedi istirahatgahlarının her türlü yapımı, onarımı, yenilenmesi deneyimli ve tecrübeli personelimizle ile özenle yapılmaktadır.Mermer, granit ve mozaik mezar konusunda öncü olan kuruluşumuz geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Granit mezar modelleri, mermer mezar modelleri, mozaik mezar modelleri ile birden fazla mezar seçeneklerimiz mevcuttur.

 4. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Yeni başlayanlar, hiç bilmeyenler için en açıklayıcı local seo makalesi olmuş diyebilirim. Sektöre katkınızdan dolayı da ayrıca teşekkürler.

  1. Evet, biz de teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Daha detaylı makaleler çok yakında web sitemizde olacak.

 5. Siz de web tasarım , web geliştirme, mobil uygulama, fotoğraf çekimi, masaüstü uygulama, yazılım ve e-ticaret projelerinizi kısa sürede hayata geçirmek istiyorsanız iletişim’e geçebilirsiniz.

 6. Google Maps sıralaması bile artık önemli bir SEO çalışması haline geldi. Local SEO nun önemi buradan da anlaşılabilir. Teşekkürler yazı için

 7. Local seo konusunda yaptığımız araştırmalar konusunda sizlere ulaştık. Bu konuda iyi hizmet verdiğinizi düşünüyorum. Bizimle irtibata geçebilir misiniz?

 8. SEO, çalışmaları genelde Türkçe arama yapan tüm kullanıcıları hedefler iken, yerel işletmeler için sadece kendi şehirlerinde veya ilçelerindeki potansiyel müşterileri hedefleyen local yani yerel SEO çalışmaları ile başarılı olmak daha kolay gözüküyor. Detaylı anlatım ve bu mini lokal SEO rehberi için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir